МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Хан: Северна Македонија е единствената земја во регионот што нема спор со ниту еден с..
Медиумите до утре треба да поднесат извештај за рекламите за избори
Џафери воздржан за барањето пратениците да одат на нарко-тест, чека конкретна иниција..
Изминатата недела најмногу заболени од морбили од почетокот на епидемијата
Македонија
Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори

Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори

четврток, 25 октомври 2018, 10:50ч.   |   Xh.I.

Поранешниот портпарол на МВР и актуелен директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски, во интервју за емисијата „Правец“ на српскиот канал „Пинк“, вели дека со Договорот од Преспа, Заев има за цел да го промени националниот идентитет.

Котевски за „Пинк“ тврди дека ситуацијата во македонското Собрание пред една недела била драматична и дека пратениците со месеци претходно биле подложени на притисок.

-Седницата беше закажана, но немаа успех во обезбедување на двотретинско мнозинство. После се, пратениците гласаа во 22.00 часот ноќта. Цел ден траеше драмата и тензиите, а Собранието беше опколено со специјалци, што не е согласно европските стандарди – објаснува Котевски.

-Осум пратеници на опозицијата не го издржаа притисокот кој со месеци беше вршен врз нив, па ја изневерија партијата и нејзиното членство. Тие го изневерија и македонскиот народ – вели тој.

Котевски додава дека премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, го поддржала влезот на Македонија во ЕУ и НАТО иако Велика Британија пред две години го започна процесот на напуштање на Европската Унија.

-Западните лидери сакаат да успее овој Договор и Македонија да влезе во ЕУ и НАТО, но не знаат колкава е цената на тој преспански договор. Тие сакаат Македонија да нема пречки на патот кон ЕУ, но не знаат која е цената што ние ја плаќаме – додава тој.

Според Котевски да не успееше гласањето во парламентот, Заев ќе беше поразен, како што вели, на вонредните парламентарни избори што требаше да следат.

-Ние во тој случај ќе имавме повеќе ингеренции и ќе можевме да ги пропагираме своите ставови за кои се бориме – вели тој.

© ЖУРНАЛ    ~697,235

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Вајгл: Има една незгодна работа за Македонија, а тоа е дека за неа се зборува во пакет со Албанија
Галетановски: Не сум ја навредувал Сиљановска лично, не е моја вина што секој ден има нов гаф
Ќе се менуваат законите за вработените во јавниот сектор и административните службеници
Мајката и двете ќерки целосно изгореле, телото на таткото било изгорено до половина
Анагностопулу: И да победи Сиљановска, на меѓународно ниво нема да направи ништо за Договорот од Преспа
Јахја Кемал: Секоја година пред уписите се шират невистини за нас
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.