МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Унгарската амбасада во Тирана не коментира дали Груевски минал една ноќ во амбасадата..
Макрадули: Планираме за две години да го намалиме загадувањето на воздухот за 50 отст..
Бошњаковски: За екстрадицијата на Груевски прибрана е документација на 400 страници
Орбан: Прашајте ги адвокатите зошто Груевски не е во транзитен центар
Македонија
Заев-Галовеј: Потврдена поддршката од Обединетото Кралство за спроведувањето на преспанскиот договор

Заев-Галовеј: Потврдена поддршката од Обединетото Кралство за спроведувањето на преспанскиот договор

понеделник, 22 октомври 2018, 15:18ч.   |   Xh.I.

Британската амбасадорка, Рејчел Галовеј, ја поздрави одлуката на македонскиот парламент во поддршка на преспанскиот договор, што е значителен чекор напред во евро-атлантските интеграции на Република Македонија.

На денешната средба со премиерот Зоран Заев било заклучено дека двотретинското мнозинство во Собранието за предлогот на пристапување кон уставните промени покажало дека е можно пратениците од власта и од опозицијата да работат заедно кога станува збор за клучните прашања за граѓаните и за државата, како што се интеграциите и реформите. Двајцата изразиле поддршка за зајакнување на консензусот во парламентот за прашања од државен интерес.

„Ќе продолжиме во позитивна атмосфера, низ конструктивност и инклузивност, со пратениците во парламентот, да работиме на нацрт-уставните амандмани. Забелешките на пратениците од опозицијата што дадоа поддршка на евро-атлантскиот интеграциски процес на Македонија во врска со содржината на амандманите се во духот на договорот од Преспа. Исто така, постои свест за значењето на помирувањето, кое е неопходно, за да продолжат уште поактивно реформските процеси важни за евро-атлантските интеграции, но и за економскиот развој на државата“, рече премиерот Заев.

Претседателот на Владата во врска со реформите соопшти дека фокусот е на втората фаза од судските реформи, на антикорупциските закони, на реформите на УБК, на јавната администрација.

Амбасадорката Рејчел Галовеј соопшти дека Обединетото Кралство активно ја следи политичката ситуација во Македонија и дека дава принципиелна поддршка на помирувањето, кое е важно за интеграциите на Македонија, а со тоа и за стабилноста на целиот регион.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Иво Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори
Емилија Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
Николовски: Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ, не учествувал во обезбедувањето на 2/3 мнозинство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.