МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Унгарската амбасада во Тирана не коментира дали Груевски минал една ноќ во амбасадата..
Макрадули: Планираме за две години да го намалиме загадувањето на воздухот за 50 отст..
Бошњаковски: За екстрадицијата на Груевски прибрана е документација на 400 страници
Орбан: Прашајте ги адвокатите зошто Груевски не е во транзитен центар
Свет
Австралија им се извини на жртвите на педофилија

Австралија им се извини на жртвите на педофилија

понеделник, 22 октомври 2018, 15:12ч.   |   Z.H.

 Австралискиот премиер Скот Морисон денес го презентираше националното извинување кон жртвите на педофилија, признавајќи пред парламентот дека државата не била на висина на задачата против злобните злосторства.

 
„Извршени се од Австралијци против Австралијци, непријателите се присутни меѓу нас“, рече премиерот во својот говор кој беше емитуван директно на телевизија.
 
„Како нација, ние не ја исполнивме обврската кон нив, ги оставивме и поради тоа секогаш ќе ни биде срам“, кажа Морисон, видливо вознемирен споменувајќи го и сексуалното насилство извршено во рамки на верски и државни институции.
 
По една деценија исполнета со откритија и докази, австралиската влада во 2012. година конечно попушти пред јавниот притисок и основаше Кралска истражна комисија со цел институционален одговор на педофилските злосторства.
 
Комисијата кон крајот од минатата година објави катастрофален извештај. Се пријавиле повеќе од 15.000 луѓе кои потврдиле дека биле жртви на педофилија под закрила на црквата, потоа во сиропиталишта, спортски клубови, училишта и младински организации во текот на изминатите неколку децении, при што нивните случаи не завршиле со истраги.
 
Повеќе од 4.000 институции се доведени во прашање во врска со овие настани.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Шок на улица во Турција: За секунда се отвори дупка во земјата и „проголта“ две жени (ВИДЕО)
Кина изгради железничка пруга за пет и пол часа
Руски воен авион упадна на најголемата вежба на НАТО
Видео: Кина го отвори најдолгиот прекуморски мост во светот
Најмалку четири жртви при урување на зграда во Бахреин
Уапсени повеќе од 1 000 Пакистанци кои дивееја бидејќи христијанката не беше убиена
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.