МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
СДСМ: Ниту една постапка на Мицкоски нема да го запре напредокот на Македонија
Заев: Голема поддршка е што Словенија е точка за контакт со НАТО
Ерјавец: Словенија ја разбира жртвата што ја прави Македонија и дава безрезервна подд..
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Занимиливости
Шише вино продадено за рекордни 558.000 долари на аукција во Њујорк

Шише вино продадено за рекордни 558.000 долари на аукција во Њујорк

вторник, 16 октомври 2018, 12:04ч.   |   Z.H.

 Шише вино „Romanee-Conti“ од 1945 година е продадено за рекордни 558.000 долари на аукција во Њујорк. Постигната цена е за 17 пати поголема од првобитната проценка на аукциската куќа „Сотебис“ од 32.000 долари.

 
Шишето е едно од 600 примероци произведени во 1945 година. „Romanee-Conti“ се смета за најдобро вино од Бургундија, Франција, и можеби најугледно вино во светот.

© ЖУРНАЛ    ~120,40

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Хирург заспива додека ја држи тукушто „прикачената“ рака на негов пациент, а причината за тоа остава без зборови
Село во Италија плаќа 2.000 евра на секој што ќе се пресели таму
Урнат рекордот по „лајкови“ на Инстаграм
Жена направи бесплатна мини-библиотека од дрво старо 110 години
Арета должи повеќе од 6 милиони долари за данок, а ја ограбија пред смртта
На 114 години почина најстарата личност во САД
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.