МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Власта ќе бара поддршка од 80 пратеници за законот за СЈО, најави Дескоска
ОЈО за две недели ќе објави информации од истрагата за бегството на Груевски
НЕМА ЦЕЛОСНА АМНЕСТИЈА ЗА 27 АПРИЛ, ОРГАНИЗАТОРИТЕ И ТЕПАЧИТЕ ЌЕ ОДГОВАРААТ, ИЗГОТВЕН..
Ѕанакопулос: Заев води тешка битка во клима отежната од национализми
Македонија
Наместо договорот од Преспа, Каменос во Вашингтон предлага меѓудржавни безбедносни договори (ВИДЕО)

Наместо договорот од Преспа, Каменос во Вашингтон предлага меѓудржавни безбедносни договори (ВИДЕО)

четврток, 11 октомври 2018, 00:08ч.   |   B.M.

Грчкиот министер за Одбрана Панос Каменос на Американците им презентирал план Б кој според него би требало да го замени договорот од Преспа. Панос Каменос, на средбите во Пентагон и Стејт Департментот, уверувал дека реферндумот не е успешен и дека Скопје се однесува неодговорно, наспроти Атина која досега покажала само добра воља за решавање на спорот за името.

Тој на својот американски колега Мaтис и на заменик државниот секретар Мичел, им предложил потпишување на договор за безбедност мегу Грција, Албанија, Македонија и Бугарија, на кој подоцна би се приклучила и Србија.

Според Каменос со овој договор би се спречило навлегувањето на руското влијание во Македонија без да биде потребно решавање на прашањето за името. Од владата на Ципрас веднаш се оградија од ваквите предлози на својот коалиционен партнер.

Ваквите предлози на Каменос досега не се доставени до владата иво ниеден случај не можат да бидат алтернативен план за Договорот од Преспа", порача во ради интеревју Јоргос Катругалос, Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција,

Разногласите во грчката влада во однос на договорот повтороно го искористи опозициската Нова Демократија.

Одговорниот за надворешната политика Јоргос Кумуцакос побара од Каменос ако навистина не се согласува со преспанскиот договор да се повлече од владината коалиција

Шизофренијата во Владата и владината дипломатија во однос на прашањето на Скопје, не само што продолжува туку почна да се шири и во мегународни рамки. Министерот за одбрана Панос Каменос, во очекување Скопје да го отфрли договорот кој, патем, тој самиот го потпишал, им предлага на САД своја сопствена балканска политика, однесувајќи се како да е министер за надворешни работи, наместо Коѕијас, порача Кумуцакос преку медиумите.

© ЖУРНАЛ    ~69,23

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Орбан пред пратениците го бранеше политичкиот азил на Груевски
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Мукоски: Им благодарам што им текна да ме посетат, ама протестното писмо за уставните измени е на погрешна адреса
Груевски добил азил во Унгарија?
Вистината за 27 април ја видов на осми кат во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, откри Нинџа
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.