МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Власта ќе бара поддршка од 80 пратеници за законот за СЈО, најави Дескоска
ОЈО за две недели ќе објави информации од истрагата за бегството на Груевски
НЕМА ЦЕЛОСНА АМНЕСТИЈА ЗА 27 АПРИЛ, ОРГАНИЗАТОРИТЕ И ТЕПАЧИТЕ ЌЕ ОДГОВАРААТ, ИЗГОТВЕН..
Ѕанакопулос: Заев води тешка битка во клима отежната од национализми
Македонија
Владата повикува на консензус, опозицијата против

Владата повикува на консензус, опозицијата против

четврток, 11 октомври 2018, 00:00ч.   |   B.M.

Во Комисијата за уставни прашања, власта повика на консензус за уставните измени, а опозицијата одбива да гласа за нив. Премиерот Заев ги повика сите пратеници што сакаат Македонија да оди напред и да стане членка на Европската унија и на НАТО, да покажат единственост и да дадат поддршка. Од ВМРО ДПМНЕ велат дека немаат мандат за менување на името на државата.

Власта и опозицијата различно ги читаат резултатите од референдумот. Според првите, волјата на над 600 илјади гласачи обврзува на решавање на проблемите што стојат пред евроатлантската интеграција, а вторите се уверени дека сите што не излегле на гласање се против Преспанскиот договор.

И партиите на албанците ги повикаа колегите од опозицијата да соберат храброст и да гласаат „за“.

Се очекува расправата во Комисијата да се исцрпи во петок, а пленарната седница за изјаснување по предлогот на Владата за измена на Уставот, е закажана в понеделник.

© ЖУРНАЛ    ~60,20

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Орбан пред пратениците го бранеше политичкиот азил на Груевски
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Мукоски: Им благодарам што им текна да ме посетат, ама протестното писмо за уставните измени е на погрешна адреса
Груевски добил азил во Унгарија?
Вистината за 27 април ја видов на осми кат во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, откри Нинџа
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.