МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Власта ќе бара поддршка од 80 пратеници за законот за СЈО, најави Дескоска
ОЈО за две недели ќе објави информации од истрагата за бегството на Груевски
НЕМА ЦЕЛОСНА АМНЕСТИЈА ЗА 27 АПРИЛ, ОРГАНИЗАТОРИТЕ И ТЕПАЧИТЕ ЌЕ ОДГОВАРААТ, ИЗГОТВЕН..
Ѕанакопулос: Заев води тешка битка во клима отежната од национализми
Македонија
Османи: Изненаден сум од информацијата за отворената истрага од страна на СЈО

Османи: Изненаден сум од информацијата за отворената истрага од страна на СЈО

среда, 10 октомври 2018, 23:59ч.   |   B.M.

Изненадување за мене е информацијата за отворената истрага од страна на СЈО, а особено спомнувањето на моето име во контекст на евентуални злоупотреби, се огласи вицепремиерот Бујар Османи откако попладнево специјалното јавно обвинителство соопшти дека отвора шест нови истраги, од кои едната се однесува токму на Османи.

Во своето соопштение Османи вели дека секогаш, и додека бил на функцијата министер за здравство, а и сега како вицепремиер, предводник на Секретаријатот за европски прашања, работел според закон и во интерес на сите граѓани.

„Поведената истрага ја сметам за нормална, коректна и професионална обврска на обвинителството и во таа насока стојам на располагање и на специјалното јавно обвинителство, и на кој било друг правосуден орган во земјава, за соработка во интерес на идентификување на целосната фактичка состојба“, вели Османи.

Османи додава дека нема што да крие и дека очекува што е можно побрза и поефикасна истрага од страна на СЈО.

© ЖУРНАЛ    ~63,21

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Орбан пред пратениците го бранеше политичкиот азил на Груевски
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
Интервју со Филип Ачкоски, топ едукатор: Расте интересот за здрав живот
Мукоски: Им благодарам што им текна да ме посетат, ама протестното писмо за уставните измени е на погрешна адреса
Груевски добил азил во Унгарија?
Вистината за 27 април ја видов на осми кат во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, откри Нинџа
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.