МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Хан: Северна Македонија е единствената земја во регионот што нема спор со ниту еден с..
Медиумите до утре треба да поднесат извештај за рекламите за избори
Џафери воздржан за барањето пратениците да одат на нарко-тест, чека конкретна иниција..
Изминатата недела најмногу заболени од морбили од почетокот на епидемијата
Македонија
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка

Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка

среда, 10 октомври 2018, 16:06ч.   |   Xh.I.

Пратеникот на ДУИ, Џеват Адеми, на денешната комисиска расправа за уставни измени во Собранието им порача на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, да направат отстапка и да го прифатат Договорот со Грција, затоа што на тој начин, рече, Македонија ќе добие многу. Адеми ја спореди таа отстапка со неговото откажување од Голема Албанија, идеал, рече, од кој се откажал во минатото.

-Да ги поддржиме предложените амандмани. Кога почнав со мојот политички  активизам, мој идеал беше обединување на сите алабнски подрачја во единствена албанска држава, сум имал 18 години. Потоа 8 години бев во затвор. Замислете каков компромис е ова. Од еден сон за етничка држава, махинално, благодарение на подоцнежните настани завршив со Косово како суверена и независна држава, што не можев да го замислам. Во политиката како и во животот понекогаш треба да направиш мал компромис за нешто големо, а големото на оваа држава е да стане членка на големото европско семејство – рече Адеми.

Јас, рече тој, сум еден од 250.000 Албанци кои гласаа „да“ на референдумот. Според Адеми, не треба да се води сметка за тие кои бојкотираа, бидејќи нив, рече, ги гази тркалото на историјата.

Доколку Македонија ја пропушти шансата, додаде, ќе стане црна точка во светот.

-Почитувани колеги од опозицијата, секој пресврт не е историски, историска ситуација е таа кога Грција нема да може повеќе да го блкоира патувањето на Македонија кон евро-атланските интеграции. Ова е моментот. Втора шанса немаме, репете немаме. Ве разбирам, мора да има и емоции. Ги повикува колегите да го слушнат гласот на разумот. Лош совет е да се водиш во овој момент од емоциите. Верувајте ми, идните генерации и историјата ќе не оправдата. Секако дека има цена, но целта е поголема и повозвишена од овој компромис, наметнат секако бидејќи принудени сме да го склучиме. Граѓаните на Македонија имаат потреба од сплотеност и обединување. Македонија никогаш нема да има подобар договор од овој – порача тој.

© ЖУРНАЛ    ~422,144

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Вајгл: Има една незгодна работа за Македонија, а тоа е дека за неа се зборува во пакет со Албанија
Галетановски: Не сум ја навредувал Сиљановска лично, не е моја вина што секој ден има нов гаф
Ќе се менуваат законите за вработените во јавниот сектор и административните службеници
Мајката и двете ќерки целосно изгореле, телото на таткото било изгорено до половина
Анагностопулу: И да победи Сиљановска, на меѓународно ниво нема да направи ништо за Договорот од Преспа
Јахја Кемал: Секоја година пред уписите се шират невистини за нас
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.