МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Власта ќе бара поддршка од 80 пратеници за законот за СЈО, најави Дескоска
ОЈО за две недели ќе објави информации од истрагата за бегството на Груевски
НЕМА ЦЕЛОСНА АМНЕСТИЈА ЗА 27 АПРИЛ, ОРГАНИЗАТОРИТЕ И ТЕПАЧИТЕ ЌЕ ОДГОВАРААТ, ИЗГОТВЕН..
Ѕанакопулос: Заев води тешка битка во клима отежната од национализми
Спорт
Несторовски: Сакам да „тресам“ мрежи и да носам победи и за Македонија!

Несторовски: Сакам да „тресам“ мрежи и да носам победи и за Македонија!

среда, 10 октомври 2018, 13:13ч.   |   Xh.I.

Фудбалерите работат напорно и ги одбројуваат деновите за мечот со Лихтенштајн на кој силно се посакува победа со која ќе се направи исчекор кон првото место во групата и пласманот во плеј-офот од Лигата на нациите. Тоа го потврдува Илија Несторовски, кој пред медиумите вели дека е важно да се добијат наредните два дуела од октомврискиот циклус.

    „Не чека еден натпревар со репрезентација против која сме фаворити. Но, максимално сме фокусирани, знаеме што ќе ни значи да победиме во тој меч. Сакаме да имаме успех пред гостувањето во Ерменија. Играм во добра форма, се надевам дека ќе продолжам со головите и во репрезентацијата во која имам застанато со головите. Знаеме дека сме фаворити, најважно е да се победи. Без разлика дали ќе биде со 1-0 или 7-0, важно е да се триумфира. Ако победиме на наредните два меча, ќе го обезбедиме првото место во групата“, изјави Несторовски.

Девет меча по ред националниот тим не знае за неуспех ако се бројат натпреварите во сите конкуренции, а дуелот со Лихтенштајн кој е закажан на 13 октомври во Скопје ќе биде убава шанса да се удри јубилејната „десетка“ и да се подобри рекордот на Игор Ангеловски.
 

© ЖУРНАЛ    ~52,18

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
„Бомба“: Познато и првото засилување кое Венгер ќе го донесе во Милан!
Кој е Милан Павков? Од селски фудбалер и антиталент до ѕвезда во ЛШ!
Спасовски: Јанчев го обезбедуваме патролно, закани има и кон Христијан Мицкоски
Драма на Сан Сиро: Како Роналдо го спаси пеналот на Игуаин?
Вијали: Се срамев што имам рак, се чувствував како јас да сум виновен што сум го добил
И на Мурињо не му е јасно како: Италијанците лесно ги одбија 90 милиони евра од Јунајтед
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.