МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Утре и задутре затворен патот Велес – Градско
Собраниската седница прекината, матичните комисии треба да ги разгледаат предлог-зако..
Заев: Начелно постои согласност за консензуален претседателски кандидат
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните заслужуваат претседател, кој ќе ја води државата кон нови побед..
Регион
Србија бара заштита за 44 светилишта и споменици на Косово

Србија бара заштита за 44 светилишта и споменици на Косово

среда, 10 октомври 2018, 16:19ч.   |   Z.H.

 Главните барања на Белград во планот, кој српската страна го испрати до европските посредници во дијалогот со Приштина, се давање гаранции на Српската православна црква (СПЦ) дека има целосно право да располага со целиот свој движен и недвижен имот и на неограничен период да го задржи правниот режим за заштита на 44 објекти кои претставуваат специјални зони на српската култура и наследство, како и положбата на СПЦ да биде признаена на Косово, пишува белградскиот весник „Новости“.

 
Во текстот се наведува дека во специјалните заштитени зони на српско наследство спаѓаат манастирите Високи Дечани, Грачаница, Пеќката патријаршија, Банска и други храмови и цркви во Гњилане, Штрпце, Србица, Клина, Ораховац.
 
Тука спаѓаат и средновековниот мост Војиновиќ во Вучитрн, споменикот Газиместан, тврдината Звечан, средновековниот град Ново Брдо, село Голема Хоча и други.
 
Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ во врска со ова за „Новости“ изјави дека претседателот Александар Вучиќ им претставил на европските официјални лица сосема конкретен план кој гарантира апсолутна заштита на српската црква.

© ЖУРНАЛ    ~75,25

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Најсрамниот момент од пречекот на Владимир Путин во Белград
Нова порно афера ја тресе Србија: Девојки со џоинт ја снимаат другарката додека има секс - на масата дрога и пари
Дрецун: Мора да прифатиме дека голема Албанија ќе биде создадена
Србите спремаат спектакуларен дочек на Путин - пред храмот ќе се соберат 70.000 луѓе
Гром удри во авион кој сообраќал од Келн за Солун
Починаа двајца познати актери од Хрватска и Србија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.