МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Утре и задутре затворен патот Велес – Градско
Собраниската седница прекината, матичните комисии треба да ги разгледаат предлог-зако..
Заев: Начелно постои согласност за консензуален претседателски кандидат
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните заслужуваат претседател, кој ќе ја води државата кон нови побед..
Регион
Еден загинат и еден повреден при експлозија во рафинерија во БиХ

Еден загинат и еден повреден при експлозија во рафинерија во БиХ

среда, 10 октомври 2018, 14:17ч.   |   Z.H.

 Силна експлозија ја погоди рафинеријата во северна БиХ која е во руска сопственост, при што загина еден работник и еден е повреден, соопшти полицијата.

 
Во претходните извештаи се велеше дека осум луѓе биле повредени во експлозијата на 9 октомври во фабриката за преработка на нафта во Босански Брод, во близина на хрватската граница.
 
Експлозијата го погодила објектот околу 9:30 часот по локално време, предизвикувајќи голем оган кој денеска го изгаснаа пожарникарите.
 
Властите соопштија дека се уште ги истражуваат причините за експлозијата.
 
На неколку куќи лоцирани околу рафинеријата им биле скршени прозорците од експлозијата, која се слушната и на другата страна на границата, преку реката Сава во Хрватска.
 
Рафинеријата Брод е во мнозинска сопственост на државната руска нафтена компанија Зарубежнефт, која може да обработи 1,2 милиони тони сурова нафта годишно.

© ЖУРНАЛ    ~63,21

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Најсрамниот момент од пречекот на Владимир Путин во Белград
Нова порно афера ја тресе Србија: Девојки со џоинт ја снимаат другарката додека има секс - на масата дрога и пари
Дрецун: Мора да прифатиме дека голема Албанија ќе биде создадена
Србите спремаат спектакуларен дочек на Путин - пред храмот ќе се соберат 70.000 луѓе
Гром удри во авион кој сообраќал од Келн за Солун
Починаа двајца познати актери од Хрватска и Србија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.