МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
СДСМ: Братот на Миленко добивал субвенции од претходната власт за чување кози
Уставниот суд ги отфрли иницијативите за Одлуката за уставни измени
Власта ќе бара поддршка од 80 пратеници за законот за СЈО, најави Дескоска
ОЈО за две недели ќе објави информации од истрагата за бегството на Груевски
Свет
Тајпеј: Кина да избегнува да биде „извор на конфликти“

Тајпеј: Кина да избегнува да биде „извор на конфликти“

среда, 10 октомври 2018, 15:14ч.   |   Z.H.

 Тајванската претседателка Цај Инг-вен денеска ја повика Кина да избегнува да биде „извор на конфликти“, нагласувајќи дека Тајпеј никогаш нема да предизвика ескалација на конфронтациите со Пекинг, но нема ни да потклекне пред неговите дипломатски притисоци.

 
Во говор по повод Националниот празник на Тајван, Цај изјави дека нејзината „земја се соочува со променета динамика во  Индо-пацифичкиот регион и со позатегнати односи со Кина“.
 
– Ги повикувам влатите во Пекинг, како одговорна голема сила, да играат позитивна улога во регионот и во светот, наместо да бидат извор на конфликти, нагласи Цај.
 
Таа истакна дека како претседател сака да ги увери своите сограѓани дека Тајван „нема да презема дејствија што би придонеле за ескалација на конфронтациите, но оти нема ни да потклекне на притисоците“.
 
Цај нагласи дека унилатералната дипломатска офанзива и воените притисоци од страна на Кина влијаат негативно на билатералните односи и претставуваат „предизвик за статусот кво на мир и стабилност во Тајванскиот Теснец“.
 
– Најдобар начин да го одбраниме Тајван е да го направи неопходен и незаменлив за светот, порача Цај, додавајќи дека Тајпеј ќе продолжи да соработува со земјите „што ги споделуваат неговите демократски вредности“, како што се САД, Јапонија и Европската унија.

© ЖУРНАЛ    ~58,20

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Макрон дава оставка – Францускиот претседател вечерва се обраќа на нацијата?!
Руски воен авион упадна на најголемата вежба на НАТО
ЕУ го укинува зимското сметање на времето
Уапсена главната финансиска директорка на „Хуавеј“
Анестезиолог инфицирал 1.300 пациенти со хепатит Ц во Германија
Холандија: Уапсен маж, пронајдени 350.000 евра во машина за перење
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.