Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Која е најчеста причина за главоболки?

Одобрено обвинението за Чавков и петмина пратеници
Север: Договорот за името е голем чекор за целиот Балкан
Хан: Иванов да преземе одговорност за процесот за договорот со Грција
Ѕанакопулос: Договорот е политичка победа, се решава прашање старо 30 години

Здравје

Која е најчеста причина за главоболки?
bol_1.jpg

Еден од најголемите непријатели на доброто расположение се главоболките кои ни стануваат веќе секојдневна грижа, а особено се присутни во летниот период со жешкото време. Сепак, пред да се напиете таблета за намалување на болката, обидете се да утврдите која е причината за главоболката.

Верувале или не, една од најчестите причини за главоболка е недоволното внесување течности, особено во текот на летните месеци. Тоа придонесува до дехидратација на телото, а еден од ефектите е и силната главоболка. Освен тоа, главоболките можат да бидат поврзани и со пропуштените оброци и претераното внесување кофеин, како и недостатокот на сон, изложеноста на стрес, потешкотии со видот и тн.

Докторите советуваат да го започнете денот со појадок, а дури потоа да се напиете кафе. Тие дополнуваат дека потребно е во текот на денот да се придржувате до советите за пиење барем 1.5 литри вода.

 08.09.2017, 16:50  | L.E. | 124

 

© ZURNAL.mk

 Здравје 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

32619
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.