Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Американка остави 22 милиони долари во Зоолошката градина во Германија

Одобрено обвинението за Чавков и петмина пратеници
Север: Договорот за името е голем чекор за целиот Балкан
Хан: Иванов да преземе одговорност за процесот за договорот со Грција
Ѕанакопулос: Договорот е политичка победа, се решава прашање старо 30 години

Занимиливости

Американка остави 22 милиони долари во Зоолошката градина во Германија
amerikaa.jpg

Зоолошката градина во Германија соопшти денеска дека 93-годишна Американка со германско потекло, чиј сопруг го преживеал холокаустот, остави 22 милиони долари.

Елизабет Рајхерт, родена во Германија изјави дека тоа било желба на нејзиниот починат сопруг Арнулф.

Брачната двојка се родени во Келн, а се запознале за време на војната, за потоа да заминат во Израел, а подоцна во Њу Џерси, САД.


Двојката немале деца, а Елизабет Рајхерт веќе почнала на Зоолошката градина да и уплаќа по шест илјади долари месечно, а вкупната сума ќе биде донирана по нејзината смрт

 04.09.2017, 10:05  | L.E. | 135

 

© ZURNAL.mk

 Занимиливости 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

32529
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.