Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Jaguar Land Rover го покажа воланот на иднината

Одобрено обвинението за Чавков и петмина пратеници
Север: Договорот за името е голем чекор за целиот Балкан
Хан: Иванов да преземе одговорност за процесот за договорот со Грција
Ѕанакопулос: Договорот е политичка победа, се решава прашање старо 30 години

Авто

Jaguar Land Rover го покажа воланот на иднината
jaguar.png

За време на Tech Fest во Универзитетот за уметност во Лондон, Jaguar Land Rover ќе го претстави своето видување во однос на автомобилскиот волан на иднината.

Предлогот на Jaguar Land Rover се нарекува Sayer и од компанијата ветуваат дека истиот ќе биде дел од целосно новиот концептуален развој Jaguar FUTUR E-TYPE кој ќе го демонстрира погледот на компанијата за автомобилската мобилност за 2040 година и далечна иднина.

 

Од Jaguar Land Rover коментираат дека Sayer е првиот во светот AI (Artificial Intelligence) волан со гласовно управување, кој паралелно со останатите функционалности, е во состојба да прави проценка на маршрутата на претстојното патување и на нејзина база да понуди дел од маршрутата, во кој возењето на возилото останува целосно под контрола на возачот за да се постигне дополнително задоволство.

 04.09.2017, 10:20  | L.E. | 123

 

© ZURNAL.mk

 Авто 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

32527
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.