Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Да создадеме култура на носење на очила

Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица
Димовски: За избор на ДИК треба политичко усогласување
Алијансата за Албанците со решенија за спречување на лекарите да ја напуштаат држават..

Македонија

Да создадеме култура на носење на очила
ct14087-c03-740x450.jpg

Окото прима 90% од информациите од околината.
Окото е специфичен орган кој не боли, кој не чеша и само одеднаш стануваме свесни дека ни е потребен преглед кај офталмолог кој ни одредува корективни леќи. Избегнувањето на носење на очила е еднакво на избегнување на вистинската слика од околината. А нивното носење е средба со она што животот ни го пружа. Вистинскиот избор на очилата за диоптрија, дополнително Ви го истакнува карактерот, го заокружува целокупниот впечаток на личноста, нуди самодоверба, ве разубавува и на крајот на краиштата прават да прогледате.

CHANTAL THOMASS lunettes е бренд кој не познава компромис на квалитетот за сметка на естетскиот дел. Тоа е бренд на очила за диоптрија и за сонце кој е дизајниран од француската креаторка Chantal T. која по природа е ексцентрична, самоуверена, поинаква и тоа само по себе ја прави уникатна. Токму такви се и очилата која таа ги креира. Grosfilley e француска куќа која ја има лиценцата за произвотство на нејзините очила.

Таа се наоѓа во источниот дел на Франција во градот Оyonnax кој уште се нарекува и ацетатна долина. Очилата Chantal Thomass се произведени од најквалитетен целулозен ацетат кој е хипоалерген и обоен со природни бои. Предностите на материјалот од кои се изработени очилата се тие што е цврст и поотпорен на удари, потешко се крши, не се лупи, не дехидрира лесно односно не пука, што значи дека не се употребува пластика која се инјектира и потоа се фарба, туку “телото” на очилата е исечено од една ацетатна плоча која потоа е рачно исполирана.

Она што ги прави претпознатливи овие очила е дополнителната чипка или попознатата француска тантела, тексас, памук или пак свила која е инкорпоринара во самиот ацетат.

“I only design for women’s pleasure”-,,Јас дизајнирам единствено за женско задоволство” е максима на Французинката која неуморно се труди да понуди производ за дамите кои сакаат да се суптилни, во исто време претставителни, оригинални и почитувани.

ДА СОЗДАДЕМЕ КУЛТУРА НА НОСЕЊЕ ОЧИЛА. Очилата се лик и одраз на нашиот карактер кои гордо треба да ги носиме на лицето, а не обична подмаица која е скриена под облеката.

ОПТИКА ММ Ве потсетува: не заборавајте очите се прозорец кон светот!

 22.09.2017, 15:37  | Z.U. | 510

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

40585
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.