Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Косово има доволно гласови за прием во УНЕСКО

Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица
Димовски: За избор на ДИК треба политичко усогласување
Алијансата за Албанците со решенија за спречување на лекарите да ја напуштаат држават..

Регион

Косово има доволно гласови за прием во УНЕСКО
KOSOVO_23.jpg

Првиот заменик на косовскиот премиер и министерз а надворешни работи Беџет Пацоли тврди дека Косово обезбедило доволно гласови за членство во УНЕСКО, но дека е потребно претходно да се донесат два закона кои се однесуваат на верската еднаквост

Првиот заменик на косовскиот премиер и министерз а надворешни работи Беџет Пацоли тврди дека Косово обезбедило доволно гласови за членство во УНЕСКО, но дека е потребно претходно да се донесат два закона кои се однесуваат на верската еднаквост.

Пацоли кој е во косовската делегација на заседанието на Генералното собрание на ОН, рече за Интерактив КТВ дека за неколку дена и низа состаноци во САД обезбедил нови гласови за членство на Косово во УНЕСКО.

-Како што знаете, Косово мора да се пријави за УНЕСКО иако прилично доцниме. Помина многу време а малку е направено. Ја проучував стратегијата и начинот на кој се одвива обезбедувањето на гласовите. Охрабрен сум и велам дека ќе имаме доволно гласови. Денес имавме важен состанок со пријателска држава која го признава Косово и во разговорот на Косово практично му беа гарантирани меѓу 15 и 20 гласови за прием во УНЕСКО, рече Пацоли, а пренесува Коха.нет.

 21.09.2017, 12:29  | L.E. | 136

 

© ZURNAL.mk

 Регион 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

40335
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.