Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Ердоган: Турција презема чекори за купување балистички ракети

Рама со порака до Иванов: Албанскиот не е јазик на непријателот
Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство
Судир меѓу нотарите и адвокатите за Законот за нотаријат
ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Џафери ја доведоа во прашање и препораката за преговори за ЕУ

Свет

Ердоган: Турција презема чекори за купување балистички ракети
turkey_1.jpg

Њујорк, 21 септември- Турција презема чекори за купување балистички ракети за да ги заштити своите граѓани. Ова го изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој учествува на Глобалниот бизнис форум на Блумберг.

- Ги преземаме неопходните чекори, поврзани со балистички ракети. Нашите должности вклучуваат и заштита на 80 милиони Турци, рече Ердоган.
Турскиот шеф на државата вчера изјави дека, ќе продолжат преговорите на Анкара за купување на ракетен систем С-400 од Русија.

- Преговорите продолжуваат. Ако во Сирија, во наша близина, има ракетен систем С-400, јас ќе се заложам и ние да имаме C- 400, како и C-500. Ако не можам да купам оружје од НАТО, ќе најдам друг начин ЗА тоа, рече Ердоган.

Турскиот претседател соопшти на 12 септември дека Турција и платила на Русија депозит за купување руски ракетен систем С-400, и покрај противењата на сојузниците од НАТО. 

 21.09.2017, 11:31  | L.E. | 55

 

© ZURNAL.mk

 Свет 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

17985
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.