Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Вучиќ: Србија досега немаше политика за Косово

Одобрено обвинението за Чавков и петмина пратеници
Север: Договорот за името е голем чекор за целиот Балкан
Хан: Иванов да преземе одговорност за процесот за договорот со Грција
Ѕанакопулос: Договорот е политичка победа, се решава прашање старо 30 години

Регион

Вучиќ: Србија досега немаше политика за Косово
vuqiq_1.jpg

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изјави дека Косово е суштината на политичката сегашност и иднина на Србија, но оти Белград досега само кажувал што не сака, а немала никаква политика во врска со ова прашање.

– Од октомври почнува нова фаза во дијалогот. Неопходно е тој да биде институционализиран и да се одржат многу широки консултации. Тој дијалог треба да се спорведе на повеќе нивоа, преку концентрични кругови, да биде сериозен, одговорен, да имаме јасни цели и да биде инклузивен и толерантен, рече Вучиќ во обраќањето на вонредна прес-конференција во Белград.

Тој најави и дека ќе биде објавен извештај за досегашниот тек на преговорите за Косово, во кој ќе бидат презентирани резултатите од разговорите во изминативе три години, како и сите потези што ги презела Србија во врска со косовското прашање од 1998 година.

– Кога ќе го погелденте тоа, ќе можете да видите колку е сложена нашата модерна историја и колку промашувања имало тука, додаде Вучиќ.

Тој потенцира дека резултатите во дијалогот што Белград го води со Приштина со посредство на Брисел се постигнати по тешки преговири.

– Дали некој од вас смета дека некогаш ми било убаво кога ќе седнам со Тачи, Могерини, Кетрин Ештон? Не се сеќавам на ниту еден убав момент. Веќе имам Павлов рефлекс. Секогаш чувствувам мачнина кога ќе ме повикаат од Брисел, бидејќи знам дека ништо убаво нема да се случи, додаде Вучиќ.

Тој нагласи дека ја поддржува одлуката на Српската листа да влезе во новата косовска Влада, но дека Србија не го менува своето мислење за косовскиот премиер Рамуш Харадинај.

 13.09.2017, 11:54  | L.E. | 88

 

© ZURNAL.mk

 Регион 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

14751
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.