Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Тилерсон сака помирување меѓу Москва и Вашингтон

Одобрено обвинението за Чавков и петмина пратеници
Север: Договорот за името е голем чекор за целиот Балкан
Хан: Иванов да преземе одговорност за процесот за договорот со Грција
Ѕанакопулос: Договорот е политичка победа, се решава прашање старо 30 години

Свет

Тилерсон сака помирување меѓу Москва и Вашингтон
tilerson.jpg

Вашингтон, 13 септември- Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон оценува дека не треба да се продлабочува дипломатскиот јаз меѓу САД и Русија.

Тој изрази надеж дека двете земји ќе почнат да работат на подобрувањето на односите.

- Мислам дека секретарот (Тилерсон) смета дека понатамошна ескалација не е неопходна во овој момент и оти се надеваме на напредок во иднина, истакна портпаролката на Стејт департментот Хедер Нојерт.

Таа додаде, дека амбасадорот и специјалниот претставник на САД во разговорите со руските претставници за Северна Кореја, Џозеф Јун, бил во Москава со цел да разговара за начините да се осуети нуклеарната и ракетната програма на Пјонгјанг.

 13.09.2017, 11:41  | L.E. | 94

 

© ZURNAL.mk

 Свет 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

14667
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.