Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Претседателот на Државниот збор на Словенија, Милан Брглез во Македонија

Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховен суд
Почина ексминистерот за животна средина Абдилаќим Адеми
ЕВН ги санираше дефектите на среднонапонско ниво
Судскиот совет ќе расправа дали да поведе постапка за разрешување судија

Македонија

Претседателот на Државниот збор на Словенија, Милан Брглез во Македонија
brglez.jpg

Претседателот на Државниот збор на Република Словенија Милан Брглез денеска ќе има обраќање во Собранието на Република Македонија во рамки на неговата официјална посета на земјата.

Брглез со високи државни и воени почести ќе биде пречекан на главниот влез на Собранието од страна на претседателот на македонскиот Парламент Талат Џафери. По пречекот Џафери и Брглез ќе имаат средба.

Во Собранието претседателот на словенечкиот Државен збор ќе има и заедничка средба со претседателите на комисиите за надворешна политика и за европски прашања, Антонијо Милошоски и Артан Груби.

За време на посетата, Брглез ќе се сретне и со вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи.

 12.09.2017, 09:47  | Xh.I. | 37

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

30398
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.