Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Чувајте го своето здравје: Еве зошто мобилниот никогаш не треба да го носите во џеб

Одобрено обвинението за Чавков и петмина пратеници
Север: Договорот за името е голем чекор за целиот Балкан
Хан: Иванов да преземе одговорност за процесот за договорот со Грција
Ѕанакопулос: Договорот е политичка победа, се решава прашање старо 30 години

Здравје

Чувајте го своето здравје: Еве зошто мобилниот никогаш не треба да го носите во џеб
zdtr.jpg

Телефоните се даваат на бебиња, жените ги носат блиску од градите, а мажите често во задниот џеб од панталоните.

Ако се уште се мислите за тоа дали мобилните телефони можат да бидат опасни по здравјето, докторката Девер Дејвис, ве предупредува на ризикот од носење на мобилен телефон блиску до кожата на телото.

Таа покажала снимка од мамографија на 39 годишна Кинескиња која живее во Америка, која имала неколку формирани тумори баш на места каде го носела телефонот. ( Телефонот го носела на гуша, и тој и допирал постојано на десната града. Го носела по четири часа на ден, и тоа 7 годиини).

Многу истражувачи од познати Универзитети во светот, заклучиле дека се намалува квалитетот на спермата кај мажите, кои носеле телефон во џеб, блиску од гениталиите. Иако истражувачите не пронашле поврзаност помеѓу зрачењето на телефонот и намалување на плодноста, докажале само дека постојат помал број на сперматозоиди.

Доволно е мобилниот телефон да го носиме во чанта или во јакна.

 12.09.2017, 16:10  | L.E. | 165

 

© ZURNAL.mk

 Здравје 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

32598
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.