Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Бејли даруваше крв

Одобрено обвинението за Чавков и петмина пратеници
Север: Договорот за името е голем чекор за целиот Балкан
Хан: Иванов да преземе одговорност за процесот за договорот со Грција
Ѕанакопулос: Договорот е политичка победа, се решава прашање старо 30 години

Македонија

Бејли даруваше крв
_4139.jpg

Најдобар начин да ги запаметиме оние кои сме ги загубиле е да им помогнеме на оние кои во моментот имаат потреба од помош, изјави американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли претставувајќи ја крводарителската акција и акцијата за собирање прехранбени продукти и облека по повод Националниот ден на служба и сеќавање, која се одржува денеска во Амбасадата на САД.

- Духот на волонтеризмот се зголеми од 11 септември 2001 година и тој дух се обидуваме да го пренесеме денеска тука во Македонија со одржување на оваа крводарителска и собирна акција - рече Бејли и им се заблагодари на тимот на Црвениот крст на Скопје и на Институтот за трансфузиологија, со чија помош Амбасадата ја организира акцијата.

Оваа акција се спроведува веќе девет години и како што посочи Бејли секоја година зема се поголем замав. Минатата година била достигната рекордна бројка, а амбасадорот на САД истакна дека смета оти оваа година може да се урне тој рекорд.

Генералниот секретар на Црвениот крст Саит Саити истакна дека 11 септември 2001 година е трагедија која однела многу животи на недолжни граѓани и е настан кој не научи сите заедно да бидеме сложни солидарни и хумани.

- Нека денешниот ден не потсети колку е важно да сме заедно да веруваме и да одвоиме дел од себе за другите, да помогнеме на оние кои имаат потреба од помош, на оние кои имаат потреба од нас. Постојано се потсетуваме и на универзалните принципи на хуманост и солидарност, кои го надминуваат локалното и добиваат глобални димензии. Солидарноста едни кон други не прави посплотени и поединствени токму таа го издигнува човештвото над страдањата, помошта над болката и дијалогот над конфликтите - порача Саити.

На присутните им се обрати и директорот на Институтит за транфузиологија Кочо Димитровски, кој изрази благодарност поради тоа што Институтот и Црвениот крст имаат можност да бидат активни учесници во хуманитарниот настан и да ја спроведуваат мисијата да се обезбедат доволни количини сигурна крв за сите пациенти на кои им е потребна во Македонија.

- Денеска тука даруваме дел од себе, од нашата хуманост, даруваме дел од нашата крв, облека, храна за да им помогнеме на оние на кои сме им најпотребни - додаде Димитровски.

Крводарителската и собирната акција ќе трае до четири часот попладне. Освен во Скопје крв и облека во рамки на оваа акција може да се донираат и во Штип, Билота, Струга и Тетово.

Во акцијата учествуваа и високи државни функционери - претедателот на Собранието Талат Џафери, пратеници, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовки, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, како и повеќе градоначалници.

Националниот ден на служба и сеќавање почна да се одбележува во 2002 година во чест на жртвите, преживеаните и сите оние кои помогнаа во справувањето со последиците од нападите на 11 септември. Во 2009 година, Конгресот на САД усвои сојузен закон со кој го прогласи 11 септември за Национален ден на служба и сеќавање.

 12.09.2017, 14:33  | Xh.I. | 85

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

14685
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.