МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Измените на Уставот в среда пред Уставниот суд
Заев: Верувам дека ќе обезбедиме двотретинско мнозинство за уставните измени
Иванов ќе се обрати во Собранието на 28 декември
Дедомразовци традиционално ќе трчаат во Скопје
Спорт
Мурињо на крај призна: Не сум имал подобар играч од Матиќ…

Мурињо на крај призна: Не сум имал подобар играч од Матиќ…

понеделник, 11 септември 2017, 12:33ч.   |   Z.H.

 Жозе Мурињо откри што навистина се случи во 2015 година, кога имаше мал инцидент со Немања Матиќ додека двајцата беа во Челси.

Пред две години, на мечот со Саутепмтон, српскиот играч од средниот ред, доживеа понижување, откако првин влезе како замена во второто полувреме за да биде заменет по нецели 30 минути. Матиќ беше незадоволен, но токму начинот на кој што реагираше, го убедил Мурињо дека се работи за ментално силен играч. Сега и тренерот и играчот се во Манчестер Јунајтед.
Но, сепак по поминати година и половина, по долгонајавуваниот трансфер на ,,Олд Трафорд’’ на Матиќ и несоработката со Мурињо, Португалецот во интервју за “Sunday Times” се отвори за јавноста.
– Многу добро ме знаете, кога јас сметам дека некој не игра добро, веднаш реагирам. Така беше и тогаш. И ова запаметете го добро што ќе го кажам: Во мојата кариера, не можам да кажам дека сум имал подобар играч во тимот од него Тој е единствениот играч со кој останав во контакт и кога си отидов од клубот. Немав можност да продолжам да работам со него зошто по само неколку недели си заминав од Челси. Сега Матиќ е позрел и поискусен што за мене е уште поважно,- дециден е Мурињо.

© ЖУРНАЛ    ~466,158

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
„Бомба“: Познато и првото засилување кое Венгер ќе го донесе во Милан!
Кој е Милан Павков? Од селски фудбалер и антиталент до ѕвезда во ЛШ!
Вијали: Се срамев што имам рак, се чувствував како јас да сум виновен што сум го добил
Спасовски: Јанчев го обезбедуваме патролно, закани има и кон Христијан Мицкоски
Драма на Сан Сиро: Како Роналдо го спаси пеналот на Игуаин?
И на Мурињо не му е јасно како: Италијанците лесно ги одбија 90 милиони евра од Јунајтед
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.