Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Ѓорчев: Со стратегијата за бегалци Македонија ќе стане земја за траен престој на мигранти

ДПА со поддршка на договорот со Грција и најава за партиски коногрес на почетокот од ..
Пендаровски: Грција нема да го прекрши Договорот
Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица

Македонија

Ѓорчев: Со стратегијата за бегалци Македонија ќе стане земја за траен престој на мигранти
Vladimir-G-orchev.jpg

Со новата стратегија на Владата и на Министерството за труд и социјална политика, Република Македонија не е веќе транзитна земја туку станува земја за траен претстој на голем број мигранти, бегалци и странци од голем број земји, рече на партиска прес-конференција Владимир Ѓорчев, член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Тој рече дека стратегијата не е привремена и дека во неа има одредби за олеснето добивање државјанство без да се бараат документи од земјата на потекло, што, според него, отвора можност за големи злоупотреби.

– Владата директно, со писмо, и во својот акционен план и во својата стратегија, бара повеќе од 100 локации за почнување на изградба на згради низ цела Македонија. Ако станува збор за привремена работа, зошто тогаш зборуваме за трајно вработување на голем број лица, што е дел од стратегијата за мигранти, бегалци и за странци, а во Република Македонија и понатаму имаме 218.000 луѓе што сè уште бараат работа – рече Ѓорчев, порачувајќи дека во владините политики приоритет треба да бидат граѓаните на Република Македонија.

 09.08.2017, 18:20  | B.M. | 127

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

11390
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.