Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Tesla Model S 100D: 1.078 километри со едно полнење на батеријата

ДПА со поддршка на договорот со Грција и најава за партиски коногрес на почетокот од ..
Пендаровски: Грција нема да го прекрши Договорот
Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица

Авто

Tesla Model S 100D: 1.078 километри со едно полнење на батеријата
tesla_1.png

Електричниот автомобил на Tesla со едно полнење помина 1.078 километри и моментално го држи светскиот рекорд во категоријата возила во производство.

 

По објавувањето на резултатите од 27-часовниот маратон што го организираше клубот на италијански сопственици на автомобили Tesla, се огласи и првиот човек на американската автомобилска компанија Елон Маск кој преку Twitter испрати честитки и објави дека Model S 100D е официјално првиот електричен автомобил во производство што поминал повеќе од 1.000 километри со едно полнење на батеријата.

 

Успехот на автомобилот на Tesla помина 1.078 километри за 27 часа, но ентузијазмот малку спласнува кога ќе се земе предвид дека возилото се движеше со брзина од 40 км/ч, што не е баш идеална брзина за патување.

 09.08.2017, 10:17  | L.E. | 129

 

© ZURNAL.mk

 Авто 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

11727
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.