Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Тoyota Prius Prime е најпродаваниот plug-in во светот

ДПА со поддршка на договорот со Грција и најава за партиски коногрес на почетокот од ..
Пендаровски: Грција нема да го прекрши Договорот
Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица

Авто

Тoyota Prius Prime е најпродаваниот plug-in во светот
to.png

Статистика за продажба на plug-in хибридни и електрични автомобили низ светот за јуни покажува соодветен пораст на ова поле - интересот за ваквите машини станува сè поголем.

Само по втор пат во историјата, конверзиите на такви автомобили од сите брендови, на сите пазари, ја минуваат границата од 100.000 парчиња за еден месец. Toyota Prius Prime го зазема врвот на листата како најдобро пласиран автомобил со вкупно 26.867 продадени возила за првите шест месеци од годината. Зад него е Nissan LEAF, по што следи Tesla Model S.

Импресивните резултати на хибридниот модел главно се должат на огромната домашна побарувачка во Јапонија, како и интересот без преседан во САД. Во споредба на марките, Tesla продолжува да го држи врвот со над 47.000 продажби од почетокот на годината, а BMW го зазема второто место со 41.175 единици.

 04.08.2017, 14:16  | L.E. | 136

 

© ZURNAL.mk

 Авто 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

11535
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.