Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Гугл со нови методи на информирање при непогоди

ДПА со поддршка на договорот со Грција и најава за партиски коногрес на почетокот од ..
Пендаровски: Грција нема да го прекрши Договорот
Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица

Технологија

Гугл со нови методи на информирање при непогоди
goog.jpg

Гугл воведува нов „сигнал за тревога“ во случај на природна непогода, терористички напад и други кризни и вонредни состојби на кои би можело да бидеме изложени.

Доколку во таква ситуација, корисниците на пребарувачот побараат информации за настанот, на самиот почеток од дадените резултати ќе се појави и итно предупредување.

Тоа ќе содржи мапи, свежи информации и податоци како што се важни итни телефонски броеви од надлежните, изјави претставникот на Гугл, Јоси Матиас.
Информациите што Гугл ќе ги проследува до нас, ќе доаѓаат од надлежните власти или пак, од извори како што се Црвениот крст и метеоролошки агенции

 04.08.2017, 13:47  | L.E. | 126

 

© ZURNAL.mk

 Технологија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

11525
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.