Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Дали го забележавте новиот изглед на Јутјуб

Одобрено обвинението за Чавков и петмина пратеници
Север: Договорот за името е голем чекор за целиот Балкан
Хан: Иванов да преземе одговорност за процесот за договорот со Грција
Ѕанакопулос: Договорот е политичка победа, се решава прашање старо 30 години

Технологија

Дали го забележавте новиот изглед на Јутјуб
youtube_2.jpg

Многу корисници веќе можеа да забележат значителни промени на Youtube, од дизјанот до функциите. Што точно се промени?

Црвеното копче за репродукција е преместено во делот „tube“ во логото на самиот почеток. Обрнете внимание и на нивиот фонт и бојата.

 

Под препорачаните снимки, воведен е материјал на Google. Естетскиот дизајн е исто така поинаков – помалку црвена боја, повеќе бел простор и повеќе позиција за видео снимката.

 

Десктоп верјзијата е значително променета во изминатите 12 години од неговото лансирање Дури и изгледот на мобилната апликација е изменет. Повеќе бели опции, додека црвениот банер на врвот го нема.

Освен новиот дизајн на апликацијата, две популарни функции на декстоп верзјиата, ноќен режим и можност за контрола на брзината, од сега се и на мобилната апликација.

На крајот на апликацијата од сега може да се прикажува и вертикална снимка преку целиот Екран, меѓутоа оваа опција се уште не е достапна за сите корисници.

 30.08.2017, 13:56  | L.E. | 120

 

© ZURNAL.mk

 Технологија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

32602
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.