Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Матис оптимист дека проблемот со Северна Кореја ќе се реши по дипломатски пат

ДПА со поддршка на договорот со Грција и најава за партиски коногрес на почетокот од ..
Пендаровски: Грција нема да го прекрши Договорот
Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица

Свет

Матис оптимист дека проблемот со Северна Кореја ќе се реши по дипломатски пат
matis.jpg

Вашингтон, 11 август- Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис изјави дека САД се уште се надеваат дека проблемот со Северна Кореја ќе се реши по дипломатски пат.

Тој додаде дека војната би била катастрофална и дека дипломатијата дава резултати.

- Трагедијата на војната е добро позната. Не е потребен друг опис освен фактот дека таа ќе биде катастрофална, посочи Матис.

Тој, на прашањето дали има подготвено планови за потенцијалниот конфликт, истакна дека „на непријателите нема предвреме да им открива што ќе преземе“.

 11.08.2017, 16:12  | L.E. | 103

 

© ZURNAL.mk

 Свет 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

11323
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.