Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Јапонија инсталира противвоздушна одбрана поради заканите од Северна Кореја

ДПА со поддршка на договорот со Грција и најава за партиски коногрес на почетокот од ..
Пендаровски: Грција нема да го прекрши Договорот
Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица

Свет

Јапонија инсталира противвоздушна одбрана поради заканите од Северна Кореја
jap.jpg

Токио, 11 август- Јапонското Министерство за одбрана денеска нареди распоредување на инсталации за противвоздушна одбрана Патриот ПАК-3 на територијата на префектурите Кори, Симане и Хирошима.

Наредбата уследи по заканите од Северна Кореја дека има подготвено план за лансирање на балистички ракети кон американскиот остров Гуам во Тихи Океан.

Распоредувањето на противвоздушните системи ќе почне во текот на ноќта.

Претходно, локалните медиуми јавија дека јапонските власти планираат во најбрзо време да испратат бродови на Силите за самоодбрана, кои поседуваат системи за следење и насочување во Тихи Океан.

Противвоздушниот систем Патриот може да послужи за заштита на јапонската територија во случај ако Северна Кореја ги реализира заканите за напад врз Гуам.

 11.08.2017, 16:11  | L.E. | 131

 

© ZURNAL.mk

 Свет 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

11342
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.