Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Трамп: Имаме подготвени воени решенија за Северна Кореја

Рама со порака до Иванов: Албанскиот не е јазик на непријателот
Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство
Судир меѓу нотарите и адвокатите за Законот за нотаријат
ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Џафери ја доведоа во прашање и препораката за преговори за ЕУ

Свет

Трамп: Имаме подготвени воени решенија за Северна Кореја
tr_13.jpg

Вашингтон, 11 август- Претседателот на САД Доналд Трамп денеска повторно се закани дека ќе употреби сила врз Северна Кореја.

- Имаме целосно подготвени воени решенија, доколку Северна Кореја дејствува неразумно, напиша Трамп на неговиот Твитер налог.

- Се надевам дека Ким Џонг-ун ќе тргне по друг пат, додаде американскиот претседател.

Денешните вербални напади уште повеќе ја изострија ситуацијата меѓу двете земји.

Вчера Трамп ги напомена заканите дека ќе „истури оган и бес“ врз Северна Кореја, наведувајќи дека можеби тоа предупредување не било доволно драстично

 11.08.2017, 16:10  | L.E. | 61

 

© ZURNAL.mk

 Свет 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

15514
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.