Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Решение за проблемот со паркирање во Кочани ЈП „Водовод“ гледа во изградба на катна гаража

ДПА со поддршка на договорот со Грција и најава за партиски коногрес на почетокот од ..
Пендаровски: Грција нема да го прекрши Договорот
Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица

Македонија

Решение за проблемот со паркирање во Кочани ЈП „Водовод“ гледа во изградба на катна гаража
RES_1.jpg

Кочани, 11 август- Паркинг-просторот во Кочани станува претесен да ги прими големиот број моторни возила, особено во текот на летните месеци кога и бројот на возилата со странска регистрација значително е зголемен.

Паркирањето во градот е во надлежност на комуналното јавно претпријатие „Водовод“ кое, и покрај настојувањата просторот за паркирање да се зголеми со нови локации, ублажување на состојбата ја гледаат во изградба на катна гаража.

– За изградба на катна гаража е определена локацијата зад поштата, но за нејзината изградба ќе треба да одлучуваат членовите на Советот на општина Кочани. И ако се изгради и стави во функција, граѓаните ќе треба да се навикнат и да ги користат нејзините услуги по повисоки цени од сегашните, изјави Иван Симеонов, раководител на паркинг-службата во кочански „Водовод“.

Тој посочи дека граѓаните на Кочани сега ги користат услугите на постојните паркинг-места и може да платат на четири начини – со еднократен билет кој чини 10 денари за еден час паркирање, СМС-порака, купување грепки и со купување месечен билет за паркирање кој чини 300 денари.

Според Симеонов, досега повеќепати е размислувано и за воведување пајак-служба која е доста скапа – и за граѓаните, и за одржување, па засега е одлучено да не се воведува таква служба, туку ќе продолжи да функцинира влечната служба која ќе реагира во случај ако возилото на кое му е ставено блокатор не е подигнато во рок од 24 часа.

 11.08.2017, 12:23  | L.E. | 109

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

11361
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.