Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Што може да ви се случи ако испиете премногу кафе?

Таравари: Нападот на наставниците во гостиварската гимназија досега невиден настан
Османи: Имплементацијата на планот 3-6-9 ги надмина и најоптимистичките прогнози, оче..
Нови рочишта за „Т.Н.Т“, „Транспортер“ и „Тендери“
Коѕијас - Димитров: Уште неколку спорни, но најтешки точки

Здравје

Што може да ви се случи ако испиете премногу кафе?
kafeee.jpg

Пет шолји кафе може да предизвикаат предозираност со кофеин или пет енергетски пијалаци испиени во рок од два часа. Конзумирањето премногу кофеин во еден ден може да влоши или предизвика состојби како паничен напад, психози, несоница.

– Сега веќе класичната комбинација вотка-енергетски пијалак не е никако добар избор со оглед дека некои симптоми на труење со кофеин се повраќање, срцева аритмија и висок крвен притисок, што може да биде многу полошо во случај кога кофеинот се комбинира со алкохол.

– Конзумирањето премногу кофеин во подолг временски период може да има застрашувачки последици. Освен појавата на завиност тука се и мигрените, депресијата и заморот.

– Тешко е да се каже колку кофеин е премногу кофеин, бидејќи секој различно реагира, она што е сигурно е дека лицата кои често го конзумираат, се поотпорни од оние кои не се навикнати на него. Останатите фактори како што се тежината и индексот на телесна маса исто така влијаат на отпорноста.

 05.07.2017, 16:33  | L.E. | 123

 

© ZURNAL.mk

 Здравје 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

193
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.