Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Зеленчук што го подмладува мозокот

ДПА со поддршка на договорот со Грција и најава за партиски коногрес на почетокот од ..
Пендаровски: Грција нема да го прекрши Договорот
Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица

Здравје

Зеленчук што го подмладува мозокот
zele.jpg

Клучните хранливи состојки може да го забават влошувањето на состојбата мозокот, па дури и да му ја врати некогашната сила.

Две порции на ден спанаќ или кељ го подмладуваат мозокот и до 11 години, првенствено поради витаминот К.

Во истражувањето се мерени когнитивните способности на старите луѓе, а се покажало дека оние кои редовно јадат зелен лиснат зеленчук, мозокот им работи како да се 11 години помлади.

„Намалувањето на конгнитивните способности кај постарите луѓе е централен проблем кај Алцхајмеровата болест и деменцијата, а првиот пат докажавме дека може да се одложи, па дури и да се предупреди со едноставна и ефтина метода“, рекла проф. Марта Клер Морис.

Витаминот К како додаток во исхраната сам по себе не делувал толку добро, но во лиснатиот зеленчук има добитна комбинација од витамин К, фолна киселина, бета каротен и лутеин, а друг добар извор се агруми (заедничко име за мандарината, лимонот, портокалот и грејфрутот).

 31.07.2017, 12:53  | L.E. | 237

 

© ZURNAL.mk

 Здравје 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

11313
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.