Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Apple ги згасна iPod Nano и iPod Shuffle

ДПА со поддршка на договорот со Грција и најава за партиски коногрес на почетокот од ..
Пендаровски: Грција нема да го прекрши Договорот
Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица

Технологија

Apple ги згасна iPod Nano и iPod Shuffle
app_1.jpg

Преносните mp3 музички плеери беа вистински хит пред 10-15 години, но еден секогаш се истакнуваше повеќе од другите – iPod на Apple. Всушност, слободно може да се каже дека токму овој уред ја врати компанијата на пазарот и на радарот на купувачите, во време кога доминантен на пазарот беше Sony со DiscMan и Microsoft со Windows кај компјутерите.

После долго време опстојување на пазарот, Apple конечно ги згаснува своите музички mp3 плеери, iPod Nano и iPod Shuffle, кои во последно време се продаваа повеќе благодарение на носталгија кај купувачите – смартфоните целосно ги преземаа нивните функционалности.

Apple сепак ќе продолжи да го продава iPod Touch, но тој е повеќе своевиден паметен преносен уред кој има се што има еден смартфон (како на пример целосен iOS оперативен систем), но без можност за телефонија.

 

iPod Nano и iPod Shuffle инаку се прилично стандардни музички плеери, кои во текот на времето и не се збогатија со други функции, што особено важи за Shuffle, кој нема ниту дисплеј на него. Ова драматично ја намали нивната популарност – последниве неколку години покрај носталгичните купувачи, ги купуваа само фитнес ентузијастите, на кои носењето на голем смартфон знае да им претставува проблем.

Како и да е, ова се сега производи кои носат многу мал обрт на компанијата и нивното гасење се очекуваше веќе подолго време.

 31.07.2017, 12:52  | L.E. | 102

 

© ZURNAL.mk

 Технологија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

11569
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.