Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Ќатип Османи: Имаме активен резултат, и покрај сите неволји

ДПА со поддршка на договорот со Грција и најава за партиски коногрес на почетокот од ..
Пендаровски: Грција нема да го прекрши Договорот
Шекеринска за "Different": Македонија се извлече од Балканската кал, граѓаните немат ..
Ангелов: Саздо не го убија Албанци, го убија три свирепи, злобни и сурови лица

Фудбал

Ќатип Османи: Имаме активен резултат, и покрај сите неволји
kjatip-osmani-pres-615x400.png

 Шкендија со пораз од 2-1 се враќа од Литванија, каде го одигра првиот меч од третото квалификациско коло од Лигата на Европа против Тракаи. Тетовскиот тим имаше многу маки на овој меч, од голот примен во првата минута, па се до играта до двајца фудбалери помалку во последните 30 минути од дуелот. Токму затоа, тренерот Ќатип Османи вели дека Шкендија има активен резултат за реваншот во Струмица.

„Загубивме со 2-1, но, сепак, имаме активен резултат пред реваншот во Струмица. Ќе се обидеме да ја анулираме оваа негатива и да се пласираме во следната рунда од европското натпреварување. Тоа и понатаму останува нашата цел. Ако се погледне мечот, имавме навистина многу неволји. Примивме гол уште на стартот, а потоа откако се вративме со голот на Жуниор, следеа две исклучувања во вториот дел. Бевме активни и напаѓавме се додека не станавме бројно инфериорни на теренот“, анализира тренерот на Шкендија, Ќатип Османи.
 
Реваншот меѓу Шкендија и Тракаи ќе се одигра в четврток, на 3.август, на стадионот „Младост“ во Струмица, со почеток во 17 часот.
 28.07.2017, 12:28  | Z.H. | 143

 

© ZURNAL.mk

 Фудбал 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

11631
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.