Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

РИСТОСКА: БОШКОВСКИ ВЛИЈАЕЛ ВРЗ СВЕДОЦИ ВРАБОТЕНИ ВО УБК

Таравари: Нападот на наставниците во гостиварската гимназија досега невиден настан
Османи: Имплементацијата на планот 3-6-9 ги надмина и најоптимистичките прогнози, оче..
Нови рочишта за „Т.Н.Т“, „Транспортер“ и „Тендери“
Коѕијас - Димитров: Уште неколку спорни, но најтешки точки

Македонија

РИСТОСКА: БОШКОВСКИ ВЛИЈАЕЛ ВРЗ СВЕДОЦИ ВРАБОТЕНИ ВО УБК
lencheristovskaTNT.jpg

 Обвинителката Ленче Ристоска по завршување на седницата на која се разгледуваа жалбите на СЈО и обвинетиот во случаите „Тврдина“ и „Таргет“ Никола Бошковски, посочи дека станува збор за оштетени над 300 лица у 50 сведоци. Обвинителката исто така, во жалбата за неопределување притвор посочи дека Бошковски се уште работи во УБК и може да избега од државата.

 
Одбраната тврди дека обвинението е поднесено од неовластен тужител, Петар Василев адвокатот на Бошковски изјави дека во фаза на истрага судија на претходна постапка веќе еднаш ги одбил мерките на претпазливост за Бошковски.
 
Како дополнителна причина за неизрекување мерки против Бошковски, одбраната упати на фактот дека обвинетиот е разрешен три нивоа подолу во УБК и затоа не може да влијае врз сведоците.
 
Никола Бошковски, кој е обвинет за фалсификување службена исправа и злоупотреба на службена положба и овласување изјави дека не се чувствува виновен.
 
Судиите Љиљана Ивановска Шопова, Сафет Кадрии и Цветанка Периќ ќе одлучуваат за жалбите на СЈО и обвинетиот./А1он
 17.07.2017, 16:42  | Z.H. | 171

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

48139
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.