Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Утре стартува расправата за ребалансот на буџетот, поднесени 840 амандмани

Таравари: Нападот на наставниците во гостиварската гимназија досега невиден настан
Османи: Имплементацијата на планот 3-6-9 ги надмина и најоптимистичките прогнози, оче..
Нови рочишта за „Т.Н.Т“, „Транспортер“ и „Тендери“
Коѕијас - Димитров: Уште неколку спорни, но најтешки точки

Македонија

Утре стартува расправата за ребалансот на буџетот, поднесени 840 амандмани
447632-novoto-sobranie-se-sobira-vo-petok-eve-shto-kje-se-sluchuva.jpg
Дури 840 амандмани стигнале до собраниската комисија за финансирање и буџет, на која утре ќе почне расправата за ребаланост на Буџетот.
 
Најмногу амандмани, 706, а останатите 134 амандмани се од албанските партии.
 
Партијата која до вчера беше на власт ќе инсистира во ребалансот да има пари за проекти кои се предвидени во нивната изборна програма, но и такви кои дошле од локалното население.
 
 
 
Од сите министерства со ребалансот, најголемо е кратењето  кај Министерството за образование и наука за цели 21 милион евра. И полицијата до крајот на годината ќе има помалку пари за трошење 6,7 милиони евра. Од друга страна пак, Министерството за информатичко општество и администрација ќе има на располагање повеќе од 2,5 милиони евра.
 
 16.07.2017, 20:38  | Z.H. | 88

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

48173
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.