Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Полицајците бараат поголеми плати, место скратен буџет

Одобрено обвинението за Чавков и петмина пратеници
Север: Договорот за името е голем чекор за целиот Балкан
Хан: Иванов да преземе одговорност за процесот за договорот со Грција
Ѕанакопулос: Договорот е политичка победа, се решава прашање старо 30 години

Македонија

Полицајците бараат поголеми плати, место скратен буџет
policija2_2.jpg

 Независниот полициски синдикат побара од министерот Оливер Спасовски да го исполни планот за зголемување на платите на вработените во МВР двапати годинава за пет проценти. Независниот синдикат на полицијата, кој себе се нарекува единствена критична и прогресивна сила во рамките на Министерството за внатрешни работи, го прати ова потсетување до министерот во пресрет на утрешната седница на Собранието на која ќе се разгледува ребалансот на буџетот и, според најавите, ќе бидат скратени 47 милиони евра.

 
 
„До денес, најверојатно како резултат на политичката криза, првото планирано покачување од пет отсто не е исплатено. Нашиот став околу ваквиот начин на усогласување беше лично соопштен и на состанокот во вашиот кабинет, при што јасно ставивме на знаење дека по добивање на репрезентативноста ние како синдикат ќе бараме дополнително усогласување не помало од 20 отсто“, стои во соопштението од Независниот полициски синдикат.
 
„ Од информациите во медиумите факт е дека најголемо кратење од 6,2 милиони евра во буџетот ќе биде токму во МВР.Дали тоа значи и кратење на и така малите примања? Од вас бараме јасен став и одговор и се надеваме најискрено дека како министер кој вети дека ќе се грижи за вработените и за подобрување на нивниот социјален статус пред цела македонска јавност , нема да ги сместите овие покачувања во делот на „непродуктивни трошоци“, стои во соопштението на овој синдикат.
 16.07.2017, 20:37  | Z.H. | 115

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

32357
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.