Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Ибрахими: БЕСА подготвува нов закон за употреба на албанскиот јазик

Одобрено обвинението за Чавков и петмина пратеници
Север: Договорот за името е голем чекор за целиот Балкан
Хан: Иванов да преземе одговорност за процесот за договорот со Грција
Ѕанакопулос: Договорот е политичка победа, се решава прашање старо 30 години

Македонија

Ибрахими: БЕСА подготвува нов закон за употреба на албанскиот јазик
timthumb1_4.jpg

 „Ова е текст кој е добро концепиран и е презицен. Што се однесува на содржината, која треба да стане реалност, ќе треба да почекаме. Иако Владата го дава својот придонес за да се направат потребните реформи за организирањето на изборите, за жал, иако сме во вториот дел од јули, сè уште во ДИК не може да се види новиот состав на пратеничките групи.

 
Што се однесува до работата на Собранието, можам да кажам дека само денеска Движењето „Беса“ ги има предложено своите кандидати на сите пратенички тела на Собранието – изјави денеска во Собранието Зекирија Ибрахими од Движењето „Беса“.
 
Тој вели дека БЕСА носи одлуки кои се автономни и кои ги презема врз основа на партискиот и интересот на Албанците во Републикa Македонија.
 
„Што се однесува до законот за албанскиот јазик, сакам да кажам дека навистина чекавме владата да нè консултира за содржината на истиот, но тие немаат сè уште направено таков чекор. Ние веќе пишуваме еден закон за употреба на албанскиот јазик, а кога ќе оцениме дека е потребно, ќе го предложиме до Собранието. Околку реформите во администрацијата, Албанците со години наназад се без унапредување, а треба да се систематизираат и унапредат.
 
Во делот на реформите во судството, мислам дека Албанците во Македонија цело време имаа сомнеж дали е праведен овој систем. Би сакал новата Влада, да предложи мерки за непристрасност и еднаквост на судот. Работата на СЈО уште не ги има оправдано очекувањата бидејќи секогаш кога се спомнува темата за правосудството, на Албанците паметот им оди на два случаи, а тоа се „Сопот“ и „Монструм“.
 
Борбата против корупицјата не треба да препознава етничка, ниту партиска припадност, но, за жал, не сме убедени дека тоа е така. Во делот на борбата против екстремизмот, треба да кажам дека владата треба да направи прецизна дефиниција што подразбира под тој термин. Органите на редот треба да ја извршат својата задача, но треба да внимаваме како се храни екстремизмот кај граѓаните од Македонија и да внимаваме со што се служат учениците, односно од какви учебници учат“, рече Ибрахими.
 14.07.2017, 16:49  | Z.H. | 151

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

32351
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.