Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

„Ферари“ го развива својот прв СУВ – гласини или бласфемија?

Одобрено обвинението за Чавков и петмина пратеници
Север: Договорот за името е голем чекор за целиот Балкан
Хан: Иванов да преземе одговорност за процесот за договорот со Грција
Ѕанакопулос: Договорот е политичка победа, се решава прашање старо 30 години

Авто

„Ферари“ го развива својот прв СУВ – гласини или бласфемија?
ferrari_1.jpg

„F16X“ е кодното име под кое „Ферари“ наводно планира да ги „издаде своите принципи“ и под кое ќе го развива своето прво кросовер возило.

Како што тврди „Car magazine“, легендарната италијанска компанија веќе некое време се занимава со овој проект во својата база во Маранело, а првиот СУВ во историјата на „Ферари“ треба да се појави на пазарот во 2021 година.

Иако лидерите на компанијата неколку пати досега говореа дека „ни мртви“ не би се впуштиле во трката за кросовери, извори на списанието тврдат дека, сепак, попуштиле. Секако, тие тоа не сакаат да го признаат.

Како и да е, се шпекулира за возило изработено на платформата GTC4Lusso, а под хаубата ќе има v8 хибрид.

Додека некои тврдат дека „Ферари“ нема целосно да попушти и дека „F16X“ ќе биде „граничен случај“ меѓу „крупно спортско купе“ и кросовер, магазинот „Мото 1“ со шпекулативен рендер наведува дека Италијанците ќе пробијат уште една своја црвена линија – „F-16X“ наводно ќе има пет врати.

 13.07.2017, 12:36  | L.E. | 117

 

© ZURNAL.mk

 Авто 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

32203
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.