Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Нов смарт уред-прстен што ги помни Вашите лозинки

Одобрено обвинението за Чавков и петмина пратеници
Север: Договорот за името е голем чекор за целиот Балкан
Хан: Иванов да преземе одговорност за процесот за договорот со Грција
Ѕанакопулос: Договорот е политичка победа, се решава прашање старо 30 години

Технологија

Нов смарт уред-прстен што ги помни Вашите лозинки
tel.jpg

 Во еден „паметен” прстен може да зачувате информации за вашите кредитни картички, кориснички имиња, лозинки за интернет страници, но и биометриските податоци.

Идејата за биометриски прстен не е нова. Сепак, досега не се омасови, бидејќи компаниите што претходно претставија таков уред, не најдоа заеднички јазик со големите компании како што се „Мастеркард“, „Виса“ или „Мајкрософт“.

Најновата иновација е на компанијата ХИД, што може да се користии за разни функции – побрзо вклучување компјутер, отворање врати, стратување на мотори на автомобили, па дури и плаќање без кредитна картичка. ХИД е компанија одговорна за 80 отсто од т.н. сигурносни системи „без клуч“.

Прстенот може да го потврдува идентитетот на корисникот со помош на скенер за отпечатоци, што се наоѓа на внатрешната страна. Водоотпорен е и работи на безжично полнење, а батеријата трае до три седмици.

По договорот со „Мастеркард“, прстенот веќе може да се користи при плаќање во американските продавници.

Цената на еден обичен ваков прстен е 249 долари, а на оние полуксузните, позлатени и украсени – 299 долари.

 13.07.2017, 12:35  | L.E. | 114

 

© ZURNAL.mk

 Технологија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

32355
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.