Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Кривопаланечките пожарникари даруваа крв

Рама со порака до Иванов: Албанскиот не е јазик на непријателот
Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство
Судир меѓу нотарите и адвокатите за Законот за нотаријат
ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Џафери ја доведоа во прашање и препораката за преговори за ЕУ

Македонија

Кривопаланечките пожарникари даруваа крв
132382416_1.jpg

Вкупно 16 единици крв собрани се на денешната крводарителска акција која се одржа во просториите на Територијалната противпожарна единица Крива Паланка во пресрет на Денот на пожарникарите - 20 Мај.

Акцијата е во организација на Црвен крст - Крива Паланка, а се реализира во соработка со Институт за трансфузиона медицина, Скопје.

- По повод утрешнито ден, 20 Мај, Денот на пожарникарите, во соработка со ТППЕ Крива Паланка направивме акција за крвиопаланечките пожарникари. Тие ја покажаа хуманоста на дело, покрај хуманата и ризична професија која ја обавуваат, поддржувајќи ја акцијата, изјави Дарко Пешовски, секретар на ОО Црвен крст, Крива Паланка.

Ова беше осма акција за крводарување организирана на подрачјето на општините Крива Паланка и Ранковце годинава. На досегашните акции заедно со денешната, собрани се 423 единици крв.

 19.05.2017, 15:02  | V.E. | 57

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

15344
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.