Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Алфано: Се надеваме на скоро формирање влада посветена на реформите

Мајката на малиот Алмир: Тој не знаеше што се Македонци, а што Албанци, тоа беше дете..
Денеска нов протест за Алмир
Рама со порака до Иванов: Албанскиот не е јазик на непријателот
Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство

Македонија

Алфано: Се надеваме на скоро формирање влада посветена на реформите
133590250.jpg

Министерот за надворешни работи и меѓународна соработка на Италија Анџелино Алфано ја поздрави одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за доделување на мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев и смета дека тоа е важен чекор за решавање на политичката криза. Очекува наскоро формирање влада. 

- Ја ценам одлуката на претседателот  Ѓорге Иванов, да му го довери мандатот за формирање на новата извршна власт на Зоран Заев. Се работи за важен обид кој има за цел решавање на сегашната, тешка политичка криза. Се надеваме дека во Скопје наскоро ќе се формира нова влада поддржана од страна на парламентарното мнозинство и посветена на донесувањето на суштинските внатрешни реформи за брзо обновување на европскиот и евро-атлатнскиот пат на земјата. Во овој контекст, земјата ќе може да продолжи да смета на поддршката од Италија, која е актуелен претседавач на Процесот на Западен Балкан, вели во писмената изјава италијанскиот минитер за надворешни работи.

 19.05.2017, 14:57  | V.E. | 78

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

40664
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.