Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Витамин што помага во симнување на вишокот килограми

Премиерот Заев на 29 и 30 мај во официјална посета на Малта
Погрдни графити на спомен одбележјето на Јосип Броз Тито на градскиот плоштад во Кума..
Преговорите за името се селат во Брисел
Нимиц: Се уште нема конечно решение, двете страни се одлучни да го најдат

Здравје

Витамин што помага во симнување на вишокот килограми
soncanje-i-vitamin-d-450x299.jpg

Освен што има важна улога во одржувањето на здравјето на коските, овој витамин го забрзува метаболизмот и ги разградува мастите.

soncanje-i-vitamin-dНа човечкото тело му е потребен голем број витамини и минерали кои овозможуваат негово нормално функционирање. Витаминот Д е особено важен за производството на калциум, борбата со анксиозноста и одржувањето здрава телесна тежина.

„Ако сакате да ослабете, земајте секојдневно витамин Д, непосредно пред оброкот. Тој најдобро делува во комбинација со мастите бидејќи ги разградува мастите во организмот. Најефикасен резултат се постигнува доколку го земате витамин Д пред појадокот кој по правило треба да биде најобилен”, вели Кери Клифорд, нутриционист

Таа додава дека овој витамин благотворно влијае на многу мозочни функции, го зајакнува имунитетот и го поттикнува метаболизмот.

 19.05.2017, 12:42  | V.E. | 145

 

© ZURNAL.mk

 Здравје 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

31544
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.