Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Околу 2.300 миграти се спасени на брегот на Либија

Премиерот Заев на 29 и 30 мај во официјална посета на Малта
Погрдни графити на спомен одбележјето на Јосип Броз Тито на градскиот плоштад во Кума..
Преговорите за името се селат во Брисел
Нимиц: Се уште нема конечно решение, двете страни се одлучни да го најдат

Свет

Околу 2.300 миграти се спасени на брегот на Либија
132751657.jpg

Околу 2.300 мигранти, кои се упатиле кон Италија, се извлечени синоќа од 22 дрвени и гумени чамци во Средоземното Море, близу до брегот на Либија, соопшти италијанската крајбрежна стража.

Бродовите на крајбрежната стража и војската се координирале со други бродови и чамци кои ги изнајмиле хуманитарните организации со цел да им помогнат на мигрантите кои биле распоредени во 10 дрвени и 12 гумени чамци.

Бродот на Лекари без граници „Пруденс“ извлекол 770 лица, од кои поголемиот број се деца, како и едно бебе од шест недели, стои во соопштението.

Другиот брод „Акваријус“, што го изнајмиле СОС Медитеран и Лекари без граници спасил 560 мигранти, додека „Финикс“, што го користела организација МОАС од Малта извлекла уште 360 лица.

Меѓу спасените се државјани на Нигерија, Судан, Мароко и Бангладеш.

 19.05.2017, 10:24  | V.E. | 130

 

© ZURNAL.mk

 Свет 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

31353
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.