Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Пјонгјанг: Научниците кои ги развиваат нукеларните ракети се дочекани како херои

Премиерот Заев на 29 и 30 мај во официјална посета на Малта
Погрдни графити на спомен одбележјето на Јосип Броз Тито на градскиот плоштад во Кума..
Преговорите за името се селат во Брисел
Нимиц: Се уште нема конечно решение, двете страни се одлучни да го најдат

Свет

Пјонгјанг: Научниците кои ги развиваат нукеларните ракети се дочекани како херои
133702679.jpg

Илјадници мажи во свечени костуми и жени облечени во традиционални фустани се собраа долж улиците на Пјонгјанг со цел да ги дочекаат како херои научниците и работниците кои работеле на најновата ракетна проба на Северна Кореја. 

- Народен дочек полн се ентузијазам за воените научници, стои на насловната страница на провладиниот весник „Родонг Синмун“, со фотографија на лицата кои ја развиле севернокорејската балистичка ракета со најголем дострел досега. 

Весникот ги поздравува оние кои се заслужни за изработката на балистичката ракета „Хвасонг-12“ со среден дострел, бидејќи му ја покажале на светот „силата на моќната нуклеарна држава што се потпира само сама на себе“. 

Северна Кореја пречек

На фотографиите се забележуваат стотици научници и работници во воени униформи како ги поздравуват огромните статуи на поранешните претседатели Ким Ил-Сунг и Ким Џонг-ил во центарот на Пјонгјанг. 

Северна Кореја пречек

На друга фотографија се прикажани граѓаните како веат црвени знамиња и носат вештачко цвеќе додека ја поздравуваат колоната на автобусите во која се наоѓаат научниците. 

Северна Кореја во неделата изврши тестирање на нејзината нова ракета што има најголем дострел досега.

 19.05.2017, 10:24  | V.E. | 112

 

© ZURNAL.mk

 Свет 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

31235
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.