Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Еден загинат кога возило влета во група пешаци во Њујорк (ДПЛ)

Рама со порака до Иванов: Албанскиот не е јазик на непријателот
Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство
Судир меѓу нотарите и адвокатите за Законот за нотаријат
ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Џафери ја доведоа во прашање и препораката за преговори за ЕУ

Свет

Еден загинат кога возило влета во група пешаци во Њујорк (ДПЛ)
132319420_1.jpg

Американски воен авион денеска изврши воздушен напад врз припадници на една паравоена групација лојална на властите во Дамаск, кои започнале операција против сириски бунтовници, кои ја уживаат поддршката на САД.

Претставник на Пентагон, кој побарал анонимност, соопшти дека нападот бил извршен во реонот на градот Ал Танф во јужниот дел на Сирија, во близина на границата со Јордан.

Тој информира дека авионот прво упатил предупредувачки истрели врз припадниците на сириската провладина паравоена група, но бидејќи тие не отстапиле од напредувањето кон позициите на бунтовниците, леталото изврило напад врз нив.

 18.05.2017, 20:59  | V.E. | 76

 

© ZURNAL.mk

 Свет 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

15556
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.