Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Интервју со Александар Генчов, Генерален Менаџер за компанијата Хелиос Гелита

Премиерот Заев на 29 и 30 мај во официјална посета на Малта
Погрдни графити на спомен одбележјето на Јосип Броз Тито на градскиот плоштад во Кума..
Преговорите за името се селат во Брисел
Нимиц: Се уште нема конечно решение, двете страни се одлучни да го најдат

Здравје

Интервју со Александар Генчов, Генерален Менаџер за компанијата Хелиос Гелита
18554689_1320171884686333_710058879_n.jpg

Интервју со Александар  Генчов,Генерален Менаџер за Србија, Бугарија, Македонија, Албанија, ЦрнаГора и Косово за компанијата Хелиос Гелита.

-Господине Генчов,можете ли накратко да ни објасните која е Гелита?

Гелита ГМБХ во моментот е светски лидер во производство на желатински материјали,а во тие рамки има приме на во многу индустриски области. Една од тие области е и медицината односното фармакологијата.

Во светски рамки е водечка компанија во производството на биоактивните колагенски пептиди со годишен обртрамен на најсилните компании во оваа област во Европа, и как што нагласив наводечко место во овој дел од прехрамбениот и фармабизнисот.

Од 2013 година компанијата преку свои ќерки компании е застапена и во нашиов регион.

 -Интересно што центарот е сместен во Скопје,успех и за вас но и пошироко за земјата,

Да,Хелиос Гелита како застапаник за оваа реномирана компанија има свое седиште во Скопје.И ако така гледаме,да тоа е подигањена нивото за нас како центар како држава од медицински и научен аспект и секако дека е пример кој што укажува за нашето добро работење.

-Кој е вашиот асортиман како Хелиос Гелита,

Хелиос Медикал Гелита е застапник за уште 2 врвни компании од областа на фарамацијата и додатоците на исхраната,Допелхерз Германија,LCA pharmaceuticals Франција,а во прегвори сме и со уште неколку други врвни светски брендови.

Главниот дел како што споменав се двата екстра квалитетни,производи CH Alpha и Qyra кои што се водечки на нашиот пазар од оваа област и веќе општо приафтени брендови

-По што се разликуваат вашите производи? Каде е основата на овој светски углед што го има компанијата?

Се разликуваат по не колку работи.Прво да се искажеме јавно, јасно и гласно.Основната активна супстанца кај многу коалгенски производи Фортигел и Верисол се оргинатори на Гелита и тоа може лесно да се провери на сајтот за брендови trademark.justia.com.Оргиналноста е прва и најголема разлика

Второза прв пат производството на колагенски пептиди е до тој степен софистицирано што одделно се стимулираат фибробластите во дермисот за подмладување и одделно фиброцитите во рскавицата во обалста на Ортопедијата, Трауматологијата и Ревматологијата. Различни се модалитетите и тоа укажува на врвниот пристап како во тертирањето на зглобно-коскено мускулниот апарат така и за подмалдувањето преку директното делување на фибро бластот во дермисот.

Трето,потврда за нашите производи има од ЕУЛАР,светската асоцијација од областа на Реуматологијатаи тоа е уникатна референца од оваа област која што не може да се импровизира

-Каде е местото на Гелита во свестки рамки?

Ќе бидам јасен и концизен.Употребата на CH Alpha и на Фортигелот е лансирана преку Tufts Medical Centarна Универзитетот во Харвард.Има референца и од Pan State Univrsitety USA,има референца од Олимпискиот Soccer Team на УСА,испитуван е во Првата Шпанска Лига,www.betterjoints.com укажува дека е единствен патентиран во САД за регенерација на рскавица, врвни спортисти од највисок ранг го користат,присутен е во врвот на Ортопедијата,Спортската медицина. Мислам дека овие референци доволно кажуваат.

Инаку Гелита свои производства има во САД,Велика Британија,Франција,Шведска,Холандија,Бразил,Мексико,Австралија,Нов Зеланд ,Кина.Постои од 1875 година и е свестки лидер во иновативноста во светски рамки.

-Какви се плановите за Македонија на компанијата и вашите визии како нејзин Генерален Директор во регионов?

Секако дека се големи.Компанијата учествува во многу проекти на глобално ниво од многу области,но пред се Медицината,Спортот и Медицинската козметологија.Голем спортски донатор е,спонзор и донатор е на маратони ,скијачки настани и разни спортски настани како  во Германија така и низ светот..Во тек се преговори и за влез во еден наш врвен фудбаслки колектив што секако ќе биде додатен поттик во сите свери од општеството.Се размуслува и за отварање на погон за регионот што би била енормна и круцијална инвестиција.Во тие рамки со самото тоа што центарот е во Скопје се отвараат многу можности за идна соработка и присуство овде.

 18.05.2017, 12:42  | Z.H. | 368

 

© ZURNAL.mk

 Здравје 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

31729
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.